آیا کانال های تلگرام به زودی شکست خواهند خورد؟

وقتی صفحه فیس بوک و  توییتر خود را باز می کنید، از شما این دو سوال پرسیده می شود:

“?What’s on your mind”

“به چی فکر می کنی؟”

“?What’s happening”

“چه اتفاقی داره می افتد؟”

این یعنی یک رسانه اجتماعی. شبکه‌ای که به شما امکان می‌دهد تا آن چه را که فکر می‌کنید، در اختیار دیگران قرار دهید. برای شما اهمیت و ارزش قائل و بسیار علاقه مند است که بداند به چه فکر می‌کنید و یا چه اتفاقی برای شما در حال رخ دادن است و یا به عبارتی دیگر نبض او نبض شماست که هر آن در حال تپیدن است. با این تعریف علی رغم آن چه که در رسانه‌های کوچک و بزرگ کشور گفته می‌شود، تلگرام رسانه ای اجتماعی به حساب نمی آید.

تلگرام همچون هرمس در اساطیر یونان پیغام رسانی بسیار قدرتمند، رایگان و سریع بوده و به خاطر همین سه ویژگی از محبوبیت بسیار بالایی در ایران برخوردار شده است. این مسنجر تمامی رقبای خود را در ایران همچون وایبر، لاین و … را کنار زده و بر صدر جدول محبوبترین مسنجرها قرار دارد. طبق آمارهای رسمی(وزیر محترم ارتباطات) ۸۲ % از کاربرانش ایرانی بوده و این تعداد ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر است. و باز هم طبق آمارها ۲۷ میلیون از جمعیت ایران، تلفن هوشمند دارند یعنی تقریبا از هر دو نفر یکی از آن‌ها تلگرام را روی گوشی خود را نصب کرده، آماری وحشتناک که تمامی توجه‌ها را چندی ست به خود جلب کرده و تب تندی را در فضای مجازی به راه انداخته است.

چند ماهی بیشتر نیست که این مسینجر ابزار جدیدی به نام کانال را معرفی کرده و مزیت‌هایی نسبت به گروه دارد که از آن ها می توان به تعداد عضوهای نامحدود و ارسال پیام به صورت یک سویه اشاره کرد. این ابزار به واسطه این دو قابلیت خیلی سریع محبوب شد و هم اکنون کمتر برند و یا سایت ایرانی است که کانالی در تلگرام نداشته باشد. اما این ابزار تا کی دوام خواهد آورد و تا چه زمانی مخاطبان نسبت به آن علاقه نشان خواهند داد؟

telegram destruction

این نکته را متذکر شدیم که تلگرام رسانه ای اجتماعی نیست و تنها پیغام رسانی قدرتمند است. اما سازندگان روسی این مسنجر قصد دارند تا جایی که امکانش هست آن را به یک رسانه تبدیل کنند. کانال یکی از روش‌هایی بود که با افزودن آن قصد داشتند تلگرام به یک رسانه نزدیک شود. اما این رسانه چه ویژگی هایی دارد؟

کانال‌های تلگرام همانند کانال‌های تلویزیونی رسانه ای یک سویه هستند و فقط  از یک سو می توان با سوی دیگر صحبت کرد و قابلیت اجتماعی شدن را ندارد. یعنی رسانه‌ای دیکتاتور که فقط می‌گوید “حرف حرف من است و لاغیر.” اما در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و اینستاگرام و… به شما امکان اظهار نظر داده شده و شبه دموکراسی وجود دارد. لذا مخاطب امروز چندی نمی گذرد که از این موقعیت دیکتاتوری کانال‌های تلگرام خسته شده و سراغ جایی رود که در آن دموکراسی برقرار است.

او دوست دارد در شبکه ای حضور داشته باشد که بتواند محتوای خود را تولید کند و برای او اهمیت قائل باشد که “به چه فکر می کند؟” و برای او “چه اتفاقی دارد می افتد؟” و توجه ای که به هر شکلی نمی تواند در جامعه واقعی از آن خود کند؛ در جامعه ای مجازی به صورت لایک، کامنت و دنبال کننده به دست آورد. اما هنگامی که در شبکه ای قرار می گیرد که این امکان از او سلب شده است، خیلی دیری نخواهد پایید که آن جا را ترک خواهد کرد.

کانال‌های تلگرام محلی برای دیکتاتوری اما شبکه های اجتماعی محلی برای تمرین دموکراسی هستند. به عبارتی دیگر هر کسی در هر جایی با یک اتصال اینترنتی می تواند محتوایی را تولید کند، دوست بدارد، بخنداند، نظر بدهد و خلاصه با جمعیتی میلیاردی محتویات ذهن خود را به اشتراک بگذارد. او عاشق این است که خود هرمسی برای زندگی خودش باشد، نه آن که هر روز هرمسی آید و از ناکجا آباد برای او بگوید و توانایی اظهار نظر نداشته باشد. ویژگی که کانال‌های تلگرام نداشته و در صورتی که تغییر و تحولی بنیادین رخ ندهد، خیلی زود محبوبیت خود را از دست خواهند داد.

نوشته رسول فاتحی